Aktualno

Dogodek KLUBA 65+ Ljutomer!


Spoštovani starejši občani!

Vabimo Vas
na prvi dogodek KLUBA 65+ Ljutomer, ki bo v četrtek, 28.4.2016, ob 9.00 uri,
v prostorih Društva upokojencev ...

Dogodek KLUBA 65+ Razkrižje!


Spoštovani starejši občani!

Vabimo Vas
na dogodek KLUBA 65+ Razkrižje, ki bo v sredo, 20.4.2016, ob 16.00 uri,
v Knjižnici in čitalnici Razkrižje. ...
Upravljalec LAS Pri dobrih ljudeh:

Bistra hiša  Martjanci

Smart House Martjanci


Martjanci 36
9221 Martjanci


Aktualno

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>
 

Zaključek projekta PENOVJE!

V okviru Načrta izvedbenih projektov 2012 LAS Pri dobrih ljudeh se z mesecem decembrom 2013 zaključuje projekt z imenom "Penovje izginjajoči biser Nature 2000".

Nosilec projekta je bila Občina Velika Polana, Društvo Prekmurska Herbija pa sta skupaj z Društvom ŠTRK Slovenija nastopala kot partnerja.

Temeljni cilj projekta je bil ohranjanje kmetovanja na območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost in območjih, ki so za ohranjanje biodiverzitete posebnega pomena.

Z izvedbo projekta smo dosegli naslednje rezultate:
1. Povečali smo površine revitaliziranih oz. počiščenih zaraščenih travnikov za 43,40%, kar predstavlja 80.000 m² degradiranih travnikov na območju Penovja.

2. Vzpostavili smo sistem za monitoring onesnaževalcev na področju Penovja, ki pokriva 35.000 m² oz. 27,12 % zavarovanega območja Penovja.

3. Informirali in obveščali smo ljudi o pomenu območij Natura 2000 z tremi izvedenimi promocijskimi dogodki na območju Penovja:
  • prikazrikaz za območje Nature 2000 sprejemljivega načina košnje, v skladu s smernicami za ohranjanje traviščnih habitatov
  • tek močvirski tulipan
  • pohod po Miškovi poti.
 
 

Strokovna ekskurzija LAS Obsotelja in Kozjanskega!

Dne 25.10. 2013 je 33 članov LAS Obsotelja in Kozjanskega obiskalo LAS Pri dobrih ljudeh. Ogledali so si Otok ljubezni v Ižakovcih, kjer jim je bil predstavljen projekt Zakladnica Beltinskega podeželja ter projekt Skrivnostni večeri pod Gumlo. Nato se je pot nadeljevala v Odrance, kjer so si ogledali Muzej kovaštva in žganjarne, ki sta bila zgrajena v okviru javnega poziva LAS Pri dobrih ljudeh, ter jim je bil predstavljen projekt Ajda - od njive do ust s strani Društva žena Odranci. Na sedežu upravljavca LAS pa so kolegom iz Obsotelja in Kozjankega bile predstavljene aktivnosti LAS Pri dobrih ljudeh v programskem obbdobju 2007-2013. Nato se je strokovna ekskurzija nadaljevala na območje LAS Goričko.
 
 

Projekt FOTONA!

FOTONA - PILOTNI FOTOVOLTAIČNI NAMAKALNI SISTEM
LEA Pomurje je v okviru istoimenskega projekta pristopila k izgradnji pilotnega fotovoltaičnega namakalnega sistema (krajše FOTONA). Namen projekta je ljudem približati možnost uporabe obnovljivih virov energije v kmetijske namene. Namakanje vrtnin je čedalje bolj potrebno zaradi vse pogostejših suš v času vegetacije rastlin. Vzorčna analiza je pokazala primernost pilotne izgradnje fotovoltaičnega namakalnega sistema na območju LAS Pri dobrih ljudeh. Na omenjenem območju se nahaja podtalnica relativno visoko, prav tako ima območje zadostno količino sonca. Projekt je sofinanciran v okviru Javnega poziva za načrt izvedbenih projektov lokalne akcijske skupine LAS pri dobrih ljudeh za območje partnerskih občin Beltinci, Črenšovci, Dobrovnik, Kobilje, Lendava, Odranci, Turnišče in Velika Polana za leto 2012. Pri izvedbi projekta sta vključena tudi partnerja Občina Turnišče in Društvo Perika.

ČRPANJE PODTALNICE
Tehnične okvirje iz teoretičnega dela dokumentacije so želeli preizkusiti pri praktičnem delovanju sistema. Iz tega razloga je bil postavljen pilotni demonstracijski namakalni sistem za namakanje štirih gred skupne velikosti 200 m2. Pomembni sestavni deli sistema so vrtina s črpalko, zbiralniki vode oziroma rezervoarji, fotovoltaični sistem in namakalna oprema. Ker so na omenjenem območju pretežno peščena tla, je mogoče vodo iz podtalnice zagotoviti z zabijanjem cevi v zemljo. Zadostuje, da se cev zabije do globine 5 m. S pomočjo črpalke se skozi cev črpa podzemna voda v rezervoarje. Vrtna črpalka polni rezervoarje s kapaciteto 1000 l/h. Rezervoarje se uporablja za zbiranje vode in ustvarjanje pritiska, saj namakanje ne poteka direktno. V rezervoarjih je možno je shrani 4 m3 vode. Nameščeni so na jekleni konstrukciji in postavljeni na višino 1,5 m. Taka višina zagotavlja delovni tlak za namakalne cevi. Na izpustu so vsi štirje rezervoarji povezani med sabo, kar omogoča polnjenje in praznjenje vode, kot tudi povezavo med rezervoarji.

BREZPLAČNA ZELENA ELEKTRIČNA ENERGIJA
Potrebno električno energijo za pogon črpalke proizvajata dva sončna panela standardnih dimenzij. Sončna panela sta nameščena pod kotom na jekleni konstrukciji. Za pravilno delovanje sistema skrbi solarni regulator nameščen v posebni kovinski škatli. V tej škatli sta še nameščena razsmernik in dva akumulatorja. Uporaba akumulatorja omogoča shranjevanje električne energije za od sonca neodvisno delovanje črpalke, ki zagotavlja črpanje 4000 litrov vode brez sonca. Ker solarna modula proizvajata enosmerno napetost, črpalka pa za delovanje potrebuje izmenično napetost je vgrajen razsmernik. Naloga razsmernika je pretvorba 12V enosmerne napetosti v 220 V izmenično napetost.

KAPLJIČNO IN NAMAKANJE S POROZNIMI CEVMI
Pod zemljo med gredami je speljan glavni razvod, od koder se odcepi na posamezno gredo. Pri demonstracijskem namakalnem sistemu so se uporabile kapljične in porozne namakalne cevi. Za namakanje posamezne grede (50 – 60 m2) zadostuje 100 m cevi. Testiranje je pokazalo da porozne cevi porabijo večjo količino vode kot kapljične. Poraba porozne 100 m cevi je 400 l/h, med tem ko kapljična 100 m cev porabi 280 l/h. Namakanje večjega dela vrtnin se izvaja namreč z kapljičnim namakanjem. Prednosti kapljičnega namakanja so manjša poraba vode in delovanje sistema z nižjimi tlaki.

NADGRADNJA SISTEMA
Pilotni fotovoltaični namakalni sistem nam služi tudi za model za nadgradnjo sistema. Zavedamo se, da je tak sistem je možno skoraj v celoti avtomatizirati. Pri avtomatizaciji sistema je mišljeno predvsem vklop in izklop črpalke, vklop namakalnega sistema v primeru potrebe po vlagi rastlin, postavitve senzorja za dež, itd. Upamo, da bomo v prihodnosti uspeli v tem smeri nadgraditi in avtomatizirati sistem in predvsem pripraviti tehnično dokumentacijo.

TEHNIČNA DOKUMENTACIJA
Prav priprava tehnične dokumentacije s tem povezanih navodil / karakteristik sestavnih delov za postavitev so ključnega pomena za nadaljnji razvoj takih sistemov na območju. V kolikor vas sistem zanima, se obrnite na LEA Pomurje in vam bodo posredovali potrebne podatke.

 
 

Projekt Permakulturni inkubator!

Ekokultura Lendava je neprofitna, nevladna organizacija, ki si v svojem cilju in namenu prizadeva za večji dialog človeka z naravo, človeka s človekom. Tokrat smo to dosegali tudi skozi projekt Permakulturni inkubator, ki smo ga izvajali v letu 2013, na podlagi vzpostavljenega vrta pa že vznikajo nove ideje za sezono 2014.
Permakulturni inkubator je edinstven primer permakulturne učilnice na prostem, na področju občine Lendava (Süč 114, Čentiba). Skupaj s svetovalno točko permakulturno posestvo omogoča, da se v kratkem času, s tovrstnim ekološkim načinom samooskrbe podrobneje seznani veliko število posameznikov. Obiskovalci spoznajo princip in prednosti permakulture, ter različice in načine izgradnje dvignjenih gredic (gomil, korit). Seznanijo se z načrtovanjem zasajanja rastlin in skrbi zanje, ter s pomenom vključevanja samoniklih rastlin in živali v funkcionalnost vrta.
S projektnimi vsebinami, smo si kot izvajalec projekta prizadevali za izboljšano gospodarjenje z naravnimi viri ter v lokalnem okolju povečati okolju prijazne načine pridelave z upoštevanjem načel trajnostnega kmetovanja - gre za način, s katerim ustvarjamo uravnotežena okolja in vzpostavljamo uravnotežen odnos med etiko, ekologijo in ekonomijo.
V ta namen so bile v okviru projekta izvedene naslednje glavne aktivnosti:
• vzpostavitev samooskrbnega vrta po principu Permakulture
• brezplačne ekskurzije in svetovanja (za učence, dijake, občane Občine Lendava …)
• obveščanje javnosti in promocija projekta
Uspelo nam je preseči zadane cilje in lastna pričakovanja v projektu. Unikatni, 1000 m2 veliki vrt je postal prepoznavna in zapeljiva točka za pridobivanje novih znanj. Okrog 300 posameznikov je v septembru in oktobru preko vodenih ogledov spoznavalo princip permakulture, se učilo o značilnostih že pozabljenih rastlin, o sonaravnem vrtičkanju in navsezadnje vključevanju živali v naš samooskrbni vrt.
Projektni partner v projektu je Turizem Lendava d.o.o. saj vidi velik potencial pri vzpostavitvi novih, inovativnih in ekološko usmerjenih turističnih produktov v lokalnem okolju. Permakulturni inkubator je odlična destinacija za manjše skupine turistov, ki jih zanima ekološko pridelana hrana, biotska pestrost, svetovanje o vzpostavitvi lastnega permakulturnega vrta in razne eko delavnice v naravi.
Projekt je v višini okrog 7.000 EUR sofinanciran iz programa LEADER - LAS pri dobrih ljudeh.

ZLOŽENKA...
 
 

Zaključek projekta "INAČI"!

V mesecu septembru 2013 se je zakjučil projekt z imenom "Indašnje, naravno, aktualno, čistak inači", ki ga je izvajal kuhar Štefan Sraka.
Projektni nosilec g. Štefan Sraka je vzpostavil obrat za predelavo lokalnih pridelkov sadja in zelenjave na tradicionalen in zdrav način ter tako prispeval k spodbujanju lokalne pridelave/predelave živil ter ohranjanju tradicionalnih znanj, veščin in postopkov na tem področju.
Razvili je deset novih produktov z dodano vrednostjo iz lokalno pridelanih živil, na tradicionalen in ročni način predelave. Ti produkti so: paradižnik v bučnem olju, žitna ploščica, mešane soli, mešan čaj, ajdov lomljenec, sladki fižol, bučna marmelada, paradižnikova marmelada, jurkina marmelada, bezgova marmelada.

Več o tem na www.inači.si.
 
 

Zaključek projekta "Piknik in iglala na vasi"!

Zaključil se je projekt z imenom "Piknik in igrala na vasi", ki je bil v izvedbi Občine Črenšovci z partnerji NK Črenšovci in Nograd, gradbeno in trgovinsko podjetje d.o.o.. Z vzpostavljeno opremo otroškega igrišča (igrali) je projekt vplival na povečanje možnosti za aktivnosti, zdrav življenjski slog, s poudarkom na zdravi prehrani ter rekreaciji. V sklopu projekta je bila nabavljena oprema otroškega igrišča z igrali kot je igralo za ravnotežje, sistem plezal, plezalna stena ter guma za blaženje padcev v predpisani velikosti pod vsakim od treh igral.

Z izvedbo dveh delavnic »Piknik in igrala na vasi« pa so se povečale možnosti za kreativno preživljanje prostega časa prebivalcev vseh starosti in skupin. Izvedeni sta bili dve delavnici in sicer:
• 19.08.2013 Otvoritev igral ter delavnica »Gibanje na igralih in zdrav prigrizek«
• 20.08.2013 Delavnica »Gibanje na igralih in zdrav prigrizek«.
 
 

Delavnice v okviru projekta PODPRETO!

Vabimo vas, da se udeležite delavnic na temo »Razvoj novih produktov peke in postopkov za premestitve sezonske komponente«, ki se bodo odvijale od 27. do 29. avgusta, od 18.00-21.00 ure v novo vzpostavljeni kulinarični delavnici v prostorih Vaško gasilskega doma Trnje 46.
Delavnica na temo oblikovanja novih produktov peke bo potekala 27.8.2013. Drugi dve delavnici na temo razvoja in ohranjanja tradicionalnih postopkov za dodajanje vrednosti in hrambo sezonskih pridelkov, bosta potekali 28 in 29. avgusta 2013.
Izvajalec delavnice bo PRJ Halo iz Cirkulan v sodelovanju z ZRP Pomelaj, z.o.o..
Delavnice se izvaja v okviru projekta "Podpora predelavi in trženju lokalnih pridelkov" ob finančni pomoči Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Organ upravljanja Program razvoja podeželja Republike Slovenije za obdobje 2007-2013je Ministrstvo za kmetijstvo in okolje.

Delavnica je za udeležence brezplačna, prijave zbiramo na telefon 02 573 70 36 do zasedbe mest.
 
 

Objavljen prvi osnutek PRP 2014-2020!

Ministrstvo za kmetijstvo in okolje objavlja prvi osnutek Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020 (PRP 2014–2020) in s tem odpira široko javno razpravo, ki bo trajala do vključno 5. 8. 2013.

Besedilo, ki se nanaša na delovanje LEADER se začne na strani 193.

Osnutek PRP 2014-2012
 
 

Vabilo na TVU 2013 območnega koordinatorja RA Sinergija in partnerjev

Teden vseživljenjskega učenja (TVU) se je v zadnjih letih v Pomurski regiji uveljavil kot ena najvidnejših vsakoletnih prireditev s področja izobraževanja in učenja v Sloveniji. Projekt povezuje raznovrstne izvajalce izobraževanja in učenja ter udeležence vseh generacij, s tem pa omogoča uveljavljanje koncepta in prakse vseživljenjskega učenja v naši družbi. Letošnji TVU je že 18. po vrsti.

Razvojna agencija Sinergija d.o.o. je tudi v letu 2013 prevzela vlogo območnega koordinatorja TVU 2013 v Pomurski regiji, in bo tako v času od 1.5.2013 do 30.6.2013 skupaj s partnerji, izvajala različne prireditve (čez 100), katerih koledar si lahko ogledate v prilogi!
 
 

Posvet LAS 2013 na Ptuju

LAS Pri dobrih ljudeh sej je na podlagi vabila Društvo za razvoj slovenskega podeželja in LAS Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah udeležila posveta LAS, ki je potekal 16. maja na Ptuju. Posveta so se udeležili tudi predstavniki Ministrstva za kmetijstvo in okolje.

Na posvetu je bilo govora o prihodnosti LEADER programa v Sloveniji v finančnem obdobju 2014-2020.

Zaključki posveta bodo objavljeni naknadno.
 
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>
 
Obvestilo – spletni piškotki!
Na naši spletni strani, uporabljamo piškotke (angl.:cookies), ki so namenjeni / zagotavljajo, da naša stran deluje optimalno, omogočajo lažjo uporabo naše spletne strani in evidentiranje obiskovalcev. V kolikor boste kliknili »Strinjam se«, boste sprejeli / namestili vse piškotke.
Ne strinjam se